
ZAJEDIČKIM RADOM DO ČISTIJEG OKOLIŠA I ODRŽIVOG RAZVOJA
3 Februara, 2025
Javni uvid – Zahtjev za izdavanje okolišnog dopuštenja za fotonaponsku elektranu, investitora ELTOM d.o.o. Mostar, na lokalitetu Papića vala, općina Neum
13 Februara, 2025Ministar Emil Balavac sudjelovao je na konferenciji „Zaštita močvarnih staništa za našu zajedničku budućnost“ koja je u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana močvara organizirana u Parku prirode Hutovo blato, jednom od tri bosansko-hercegovačka područja prepoznata kao močvare od međunarodnog značaja.

Podsjećajući da su zaštićena područja neprocjenjivo bogatstvo, a napose je to Hutovo blato koje je specifično po tome što je močvarno područje, ministar Balavac istaknuo je da su zaštićena područja još uvijek najučinkovitiji alat za očuvanje biološke raznolikosti, ali i da predstavljaju značajan razvojni resurs i atraktivan turistički prostor.

– Danas smo ovdje kako bi obilježili Međunarodni dan močvara, ali još više kako bi podigli svijest o tome koliko su nam važna zaštićena područja, koliko nam je važno naše Hutovo, koliko je ono važno Europi, ali i svijetu. U odnosu na visok stupanj biološke raznolikosti i drugih prirodnih vrijednosti kojima BiH raspolaže, broj i površina zaštićenih područja su izrazito mali. Dok europski prosjek zaštićenog teritorija iznosi 26%, u Bosni i Hercegovini taj postotak iznosi svega 3%. Ako imamo na umu da je Strategijom EU-a o biološkoj raznolikosti postavljen ambiciozan cilja da do 2030. godine treba biti zaštićeno 30% kopnenih i 30% vodenih ekosustava, jasno je da je pred svima nama veliki posao, ne samo očuvanja postojećih nego i zaštita novih vrijednih područja, kazao je ministar Balavac podsjetivši kako je i park prirode Hutovo blato predugo bio prepušten samom sebi te su u proteklih godinu dana uloženi ogromni napori da se ovo zaštićeno područje vrati na poziciju koja mu pripada i koju zaslužuje.
Javnom poduzeću Park prirode Hutovo blati, koje upravlja ovim zaštićenim područjem, u protekloj i ovoj godini odobreno je sufinanciranje više vrijednih projekata, a nedavno dodijeljenih 120.000 KM s proračunske pozicije Ministarstva omogućilo je rješavanje dijela tekućih problema. – Očuvanje zaštićenih prirodnih područja izravno ovisi o odabiru učinkovitog načina upravljanja, odnosno o pronalasku djelotvornog modela održive ravnoteže između zaštite i razvoja. Na tom tragu, zajedno s novom upravom javnog poduzeća, planiramo nove projekte tražeći najbolje načine očuvanja prirodnih vrijednosti, ali razmatramo i mogućnosti njihove dodatne zaštite u skladu s novim tehnologijama i propisima EU, a još više tražimo mogućnosti i sredstva za stavljanje ovog područja u funkciju razvoja održivog turizma čime bi se budućoj javnoj ustanovi omogućilo da u potpunosti profunkcionira i krene ka samoodrživosti što je jedan od strateških ciljeva HNŽ do 2027., zaključio je ministar Balavac.

Inače, u Bosni i Hercegovini su tri područja prepoznata kao močvare od međunarodnog značaja – Hutovo blato (2001), Bardača (2007) i Livanjsko polje (2008), a svi imaju i status područja od međunarodnog značaja za ptice zbog broja ptica koje se na njima gnijezde ili zadržavaju tokom seobe i zimovanja.