Sjeverno područje Županije čine općine Prozor-Rama, Konjic i Jablanica koje se prostiru se na 1.948 četvornih kilometara s nadmorskom visinom od 200 do 1.500 metara. Područje je bogato poljoprivrednim zemljištem, napose livadama i pašnjacima, te stoljetnim listopadnim i zimzelenim šumama.
U sjevernom području Županije nalazi se i Park prirode Blidinje. Bogatstvo i raznolikost biljnog i životinjskog svijeta čine ovo područje jedinstvenim u Europi, a među brojnim endemskim šumskim vrstama izdvaja se bjelokori bor munika. Područje raspolaže značajnim vodnim potencijalom brojnih rijeka i rječica, a poseban resurs u gospodarskom smislu predstavljaju Boračko jezero i hidroakumulacije Ramskog i Jablaničkog jezera. Južni dio Županije područje je općina Čapljina, Čitluk, Stolac, Ravno i Neum. Na površini od 1.648 četvornih kilometara dominiraju plodne poljoprivredne površine, a ugodna mediteranska klima s toplim ljetima i blagim zimama čini ovo područje izuzetno pogodnim za proizvodnju hrane. Posebna su i nadaleko poznata vina ovog vinogorja koja se spravljaju od grožđa autohtonih sorti Žilavke i Blatine. Prema drevnim zapisima prvi spomen hercegovačkog vina nađen je u srednjem vijeku u čitlučkoj povelji bosanskog kralja Tvrtka, izdanoj 1354. godine, a o dobrim ali tada skupim vinima s Neretve pisali su i francuski i mletački putopisci XVI. i XVII. st.
Danas je na ovom području registriran značajan broj vinarija koje se na tržištu pojavljuju uglavnom s tri proizvoda: bijelo vino – žilavka, crno vino – blatina i rakija – loza kojoj uz rame stoji rakija šljivovica koja se proizvodi u sjevernom području Županije. U ovom se dijelu Županije nalazi i ramsarsko područje, park prirode Hutovo blato, jedinstven prostor koji čine četiri jezera- Deransko, Jelinsko, Svitavsko i Škrkino jezero koja povezuje rijeka Krupa, jedina rijeka na svijetu koja teče dvosmjerno. Na području općine Ravno nalazi se Vjetrenica, zaštićeni spomenik prirode i najveća špilja u Bosni i Hercegovini. Jak i svjež vjetar, koji konstantno puše na ulazu u špilju, a po kojem je i dobila ime, brojni arheološki nalazi, mala i velika jezera, vodopadi i potoci, karakteristika su ovog jedinstvenog mjesta, jedinstvenog po biološkoj raznolikosti te rijetkim i endemskim vrstama koje naseljavaju vode Vjetrenice.
Cijelo područje ima izuzetan turistički potencijal utemeljen na raznolikosti prirodnih vrijednosti, bogatoj povijesnoj baštini te raznolikosti kultura i tradicija.
Ministar: EMIL BALAVAC
(SDP) rođen je 16. veljače 1989. godine u Mostaru. Zvanje diplomiranog pravnika stekao je na SUNY univerzitetu (SAD) i Američkom univerzitetu u BiH, a trenutno studira na master studiju međunarodnih odnosa i europskih studija pri „Internacional Burch University Sarajevo“. Školovao se i na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, te Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Radio je kao grant menadžer u Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM – UN Migration), savjetnik načelnika Općine Jablanica, pravni konzultant u Općinskom izbornom povjerenstvu Jablanica, te kao voditelj niza projekata u Omladinskom klubu „Pod istim suncem“, Vijeću mladih općine Jablanica, Krovnoj organizaciji mladih Srbije (KOMS).
Kao edukator/trener, organizator, konzultant i moderator seminara radio je za OSCE, Vijeće Europe, Institut za razvoj mladih KULT, RYCO (Regionalni ured za suradnju mladih), Inicijativu mladih za ljudska prava Sarajevo, UNDP te Središnje izborno povjerenstvo BiH.
Bio je član Povjerenstva za koordinaciju pitanja mladih u BiH pri Ministarstvu civilnih poslova BiH.
Član je i Europske omladinske koalicije za zdravlje i okoliš, Europske mreže ambasadora mira, Europske koalicije za zdravlje i okoliš, te Omladinske Mreže BiH i ‘Anna Lindh fondacije’ u BiH.
Aktivan je planinar i voditelj Gorske službe spašavanja – stanica Jablanica.
TURISTIČKI POTENCIJAL
Cijelo područje ima izuzetan turistički potencijal utemeljen na raznolikosti prirodnih vrijednosti, bogatoj povijesnoj baštini te raznolikosti kultura i tradicija.
Misija
Stvaranje preduvjeta za razvoj izbalansirane unutarnje trgovine, cjelovite i kvalitetne turističke ponude kroz učinkovitu brigu za zaštitu i očuvanje svih sastavnica okoliša te uz aktivno sudjelovanje svih dionika društva u cilju održivog razvoja Hercegovačko-neretvanske županije.
Vizija
Hercegovačko-neretvanska županija kao visoko razvijena europski orijentirana regija, turistički prepoznatljiva i privlačna zbog visoke kvalitete življenja, očuvanog okoliša, kulture i tradicije, usmjerena prema održivom razvoju i snažnom partnerstvu među svim dionicima društva.