NA INICIJATIVU MINISTRA BALAVCA DOGOVOREN MULTISEKTORSKI PRISTUP ČIŠĆENJU OBALA I KORITA RIJEKE DOLJANKE
26 Novembra, 2024KONTROLA PROVOĐENJA ZAKONA O UNUTRAŠNJOJ TRGOVINI
28 Novembra, 2024U uredu ministra Emila Balavca održan je prvi radno konzultativni sastanak dionika zainteresiranih za GEF projekt na temu “Uvođenje rješenja baziranih na prirodi za jačanje otpornosti ekosistema, zeleni oporavak i održivi rad“. Riječ je o projektu čiji je nositelj Razvojni program Ujedinjenih naroda u BiH (UNDP u BiH) i podijeljen je u dva klastera – sjeverni koji je usmjeren na sarajevsku regiju te južni koji pokriva područja četiri jedinice lokalne samouprave s područja HNŽ (područja gradova Stolac i Čapljina te općina Ravno i Neum).
Uz domaćina, ministra Balavca sastanku su nazočili lokalni konzultant UNDP-a prof. dr. Milan Mataruga, dr. sc. Danijela Petrović u ime Agronomskog i prehrambeno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Mostaru u svojstvu potencijalne stručne koordinatorice te ravnatelji zaštićenih područja s područja južnog klastera – ravnateljica PP Hutovo blato dr. sc. Irena Rozić i Davor Baković, ravnatelj ZP Vjetrenica.
Uvodno je od strane lokalnog konzultanta prof. dr. Milana Mataruge naglašeno kako se projekt zasniva na primjeni integralnog pristupa na razini pejzaža koji promovira socio-ekološku povezanost svih njegovih elemenata te da je ovaj koncept zasnovan na premisi da se zemljištem, vodama i elementima biodiverziteta upravlja na integralan način i uz uvažavanje čitavog spektra ekosistemskih usluga.
U fokusu vođenih rasprava, između ostaloga, bile su teme integralnog planiranja prostora i planova korištenja zemljišta temeljeno na konceptu neutralnosti zemljišne degradacije (LDN), strateške procjene utjecaja na okoliš (SEA, unaprjeđenja upravljanja zaštićenim područjima te ključnim područjima za zaštitu bioraznolikosti. Posebno je istaknuta važnost implementacije integralnih planova korištenja prostora jer se upravo na ovom, južnom klasteru, najbolje reflektira multifunkcionalno korištenje prostora (zemljišta i voda).
S tim u vezi, na sastanku je otvoreno niz tema u vezi razvoja turizma i očuvanja zaštićenog područja, nesavjesnog djelovanja posjetitelja kao i jednostranog interesa istih; povezanosti hidroenergetskog sektora konkretno HE Čapljina i visine vodostaja u PP Hutovo blato; povezanosti uloge zaštićenih područja i infrastrukture (glavne saobraćajnice i njihovo planiranje u kontekstu zaštićenih područja) te neophodnosti planiranja na razini jedinice lokalne samouprave kao jedne hijerarhijske razinama u zakonom definiranim strukturama (država, entitet, kanton, grad/općina…).
Kao moguća rješenja, ali i konkretne aktivnosti budućeg projekta, sudionici sastanka identificirali su izradu Master plana razvoja turizma na području implementacije budućeg projekta, uspostavljanje dijaloga i traženje zajedničkih rješenja između predstavnika elektroenergetskog sektora i zaštićenih područja, implementaciju multisektorskog pristupa planiranja u novim prostornim planovima te izradu planova upravljanja zaštićenim područjima uz obveznu Stratešku procjenu njihovog utjecaja na okoliš (SEA). Ministarstvo trgovine, turizma i zaštite okoliša nastavit će pružati potporu ovom projektu koordiniranjem aktivnosti kreiranja ciljeva i konkretnih projektnih aktivnosti zainteresiranih dionika.