
Javni uvid – Zahtjev za izdavanje okolišnog dopuštenja za fotonaponsku elektranu, investitora ELTOM d.o.o. Mostar, na lokalitetu Papića vala, općina Neum
13 Februara, 2025
Javni uvid – Zahtjev za izdavanje okolišnog dopuštenja za ribogojilište ”ZARUŽJE”
27 Februara, 2025Ministar Emil Balavac prisustvovao je stručnom savjetovanju „Informacijski sistem upravljanja otpadom, opasnim supstancama i zagađivačima prema zakonskim propisima u Bosni i Hercegovini” koje je u petak, 14. februara u Mostaru okupilo gotovo sve relevantne bosanskohercegovačke predstavnike vlasti, struke i institucija u čijem je fokusu unapređenje sistema zaštite okoliša.
Izražavajući zadovoljstvom činjenicom da je upravo Mostar domaćinom jednog ovakvog savjetovanja, ministar Balavac u svom je obraćanju naglasio da održivo upravljanje otpadom predstavlja jedan od ključnih okolišnih izazova na području HNK. – Upravljanje otpadom je djelatnost koja ima veliki privredni potencijal, ali i nadilazi svoju ekonomsku dimenziju i pred svakog od nas postavlja isti zadatak – ukloniti opasnosti koje prijete da se prirodni resursi trajno onečiste. Otpad je jedna od tih opasnosti i upravo iz tog razloga u kantonalnoj strategiji razvoja kao jedan od prioriteta identifikovano je uspostavljanje efikasnog sistema održivog upravljanja otpadom i otpadnim vodama, kazao je ministar Balavac najavivši skoro donošenje Kantonalnog plana upravljanja otpadom kojim će biti određeni ciljevi upravljanja otpadom u skladu sa ukupnim privrednim, društvenim i kulturnim razvojem na području Kantona, ali i definisani preduslovi za održivi integralni sistem upravljanja otpadom.

Stručno savjetovanje kao interaktivnu radionicu organizovao je kantonalni Fond za zaštitu okoliša u saradnji sa Federalnim ministarstvom okoliša i turizma, federalnim Fondom za zaštitu okoliša, Ministarstvom trgovine, turizma i zaštite okoliša i Vladom HNK, te nadležnim institucijama Republike Srpske i Međunarodnom akademijom održivog razvoja.

Organizovana kroz pet tematskih sesija, ova interaktivna radionica imala je za cilj omogućiti bolje razumijevanje zakonskih propisa i međunarodnih obaveza vezanih za upravljanje otpadom i opasnim supstancama, ali i definisati oblasti za poboljšanje zakonskih propisa i tehničkih smjernica i podstaknuti dijalog između javnog sektora, privrede i nevladinih organizacija za održivo upravljanje otpadom.
Učesnici interaktivne radionice „Informacijski sistem upravljanja otpadom, opasnim supstancama i zagađivačima prema zakonskim propisima u Bosni i Hercegovini” istaknuli su važnost uspostave integrisanog informacijskog sistema koji bi omogućio efikasnije praćenje i upravljanje okolišnim pitanjima, a u konačnici unaprijedio sistem zaštite okoliša u BiH kroz poboljšanje nadzora, digitalizaciju procesa i usklađivanje sa evropskim standardima.